لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۱۰۷۶۷۵ زمان مخابره: ۷ : ۳۵ -- ۱۳۹۲/۹/۶ | نسخه چاپی

مجموعه مقالات باستان شناسی و تاریخ شهر همدان منتشر شد

مجموعه مقالات باستان شناسی و تاریخ شهر همدان به مناسبت یکصدمین سالگرد کاوش در همدان منتشر شد. این مجموعه مقالات به‌کوشش علی هژبری و توسط پژوهشگاه سازمان میراث‌فرهنگی به چاپ رسید.

دانلود فایل مرتبط با خبر:
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ  مجموعه مقالات باستان‌شناسی و تاریخ شهر همدان با هدف یکصدمین سالگرد کاوش در همدان به چاپ رسید.
 
«علی هژبری» نگارنده این کتاب به CHN می‌گوید: مجموعه مقالات باستان‌شناسی و تاریخ شهر همدان با هدف گردآوری مقالات و بررسی‌هایی که در این سالها باستان‌شناسان ایرانی به انجام رسانده‌اند صورت گرفته است.
 
او به اولین فصل کاوش علمی همدان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: اولین فصل کاوش علمی همدان سال 1913 توسط شارل فسه انجام شد. در این صد سالی که کاوش‌های از سوی باستان شناسان و محققان فرانسوی صورت گرفت دو چاله بزرگ به‌نام گودال فرانسوی‌ها و چال شترخواب در نزدیکی موزه هگمتانه ایجاد شد که هم‌اکنون نیز به همین نام معروف است.
 
هژبری می‌گوید:از آنجایی که در این سالها به دلیل غیرعلمی بودن کاوش‌ّها که با هدف یافتن اشیاء موزه‌ای صورت گرفته بود سبب شد که یک قرن محققان به اشتباه تصور کنند که پایتخت مادها، هگمتانه، باید در تپه ای باشد که پیشتر به سرقلعه و قلعه شاه داراب معروف بوده است. اما پس از آنکه باستان‌شناسان ایرانی از جمله مرحوم مهندس مهریار، دکتر محمد رحیم صراف و مرحوم دکتر آذرنوش در این منطقه کاوش کردند به این نتیجه رسیدند که پایتخت مادها در این تپه نبوده و درواقع توانستند به اصلاح اشتباه یکصدساله بپردازند.
 
این باستان‌شناس ادامه می‌دهد، مقالاتی که از این باستان‌شناسان برجای مانده بهترین فرصت برای گردآوری این مجموعه شد. هم‌اکنون نیز این کتاب با هزار تیراژ توسط پژوهشگاه سازمان میراث‌فرهنگی به چاپ رسیده است.
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۱۰۷۶۷۵
    

نظرات ارائه شده

علي هژبري | ۱۳۹۲/۹/۱۱

پاسخ به این نظر

نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال پاسخ
 • جناب آقاي نعمتي گرامي
  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از جنابعالي، در روز 26 آذر سال جاري در همدان همايش باستان شناسي هگمتانه برگزار خواهد شد. در اين همايش که بزرگداشت جناب آقاي دکتر صراف نيز خواهد بود از اين کتاب رونمايي مي شود.
  براي تبادل اطلاعات لطفاً با من تماس بگيريد
  ali.hozhabri2011@gmail.com
  سپاسگزارم
  علي هژبري

   پاسخ دیگران:

حسين نعمتي | ۱۳۹۲/۹/۹

پاسخ به این نظر

نام : *
ايميل :
نظر : *
ارسال پاسخ
 • درود اقاي هژبري خسته نباشي بسيار بسيار خرسند شندم از شنيدن جنين كار ارزشمندي خيلي خوبه كه از تمامي زحمتكشان عرصه باستانشناسي تجليل شود خوشحال ميشم اگه در چاپ بعدي بتونم شركت داشته باشم

   پاسخ دیگران:

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 14 + 1
ارسال نظر
107675
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 14 + 1
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار