لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۵۳۱۲۳ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۸۵/۷/۲ | نسخه چاپی

نماینده مردم اردکان خواستار ایجاد همایشگاه بین‌المللی خورانق شد

دانلود فایل مرتبط با خبر:
اردکان(خبرگزاری میراث فرهنگی)میراث استان‌ها_ نمانیده مردم اردکان خواستار تحقق وعده‌های وزارت علوم برای ایجاد همایشگاه بین‌المللی در قلعه خورانق در شهر اردکان شد. وی اعتقاد دارد فعالیت‌های وزارت علوم در روستای خورانق به مرز تعطیلی رسیده است.
 
دوم اردیبهشت 83 تفاهم نامه همکاری سه جانبه‌ای میان مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی، استانداری یزد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور برای تشکیل همایشگاه بین‌المللی خورانق امضا شد.
 
 در این تفاهم‌نامه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متعهد شد مجموعه کاروانسراها و قلعه خورانق در استان یزد را به منظور برگزاری همایش‌ها و انجام تحقیقات مرتبط با اهداف مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت‌علوم، تحقیقات و فناوری به مدت 15 سال در اختیار مرکز قرار دهد که این مدت با توافق طرفین قابل تمدید است. اما پس از تغییر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تاسیس چنین مرکزی به فراموشی سپرده و این امر به اعتراض اهالی روستای خورانق منجر شد.
 
 اهالی خورانق قلعه این منطقه را که 1/1 هکتار وسعت دارد ویکی از قلعه‌های بزرگ استان است بدون کوچکترین چشمداشت مالی در اختیار وزارت علوم قرار دادند.
 
"محمدرضا تابش" نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در این مورد به میراث خبر گفت: « فعالیت‌های وزارت ‌علوم، تحقیقات و فناوری برای ایجاد همایشگاه بین‌المللی خورانق درمرز تعطیلی است. انتخاب قلعه خورانق بدون برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌ نبوده‌است. مطالعات و پژوهش‌های بسیار زیادی برای انتخاب مکان همایشگاه در اقلیم‌ها و آب و هوای مختلف درشمال، جنوب، شرق و غربی کشور انجام و پس از آن  باتوجه به مولفه‌ها و پارامترهای زیاد،  این قلعه برای ایجاد چنین مرکز مهم و بین‌‌المللی انتخاب شد.»
 
وی با بیان این که پس از انتخاب قلعه خورانق،  فعالیت‌های بسیاری با کمک مسئولان استانی و شهری انجام شد، افزود:« علاوه بر بازسازی قلعه، فضاهای پیرامون آن نیز ساماندهی شد تا میزبان پژوهشگران جهانی باشد که به ایران می‌آیند. اما با تغییر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بحث ایجاد این همایشگاه فراموش شد.»
 
تابش در عین حال تصریح کرد:« در حال پیگیری موضوع و گفت و گو با معاون وزیر علوم هستم. اگر این گفتگو نتیجه ای در بر نداشته باشد با وزیر علوم صحبت می‌کنم و از حقوق نمایندگی خود برای ایجاد این مرکز کمک می‌گیرم.»
 
نماینده مردم ادامه داد  :‌« در این راه از وزارت‌علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استمداد می‌طلبیم تا برای ایجاد چنین مرکزی فعالیت‌های خود را از سر بگیرند.»
 
وی خطاب به مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «قلعه خوارنق از قلعه‌های تاریخی و ممتاز استان است که می‌تواند با قدمت چندین ساله کانون جهانگردی باشد. این قلعه در مسیر گردشگری شهر اردکان قرار دارد که از کاروانسرای "اقدا"در بافت قدیم اردکان شروع و به قلعه خورانق ختم می‌شود.»
 
وی گفت: «در بافت قدیم اردکان و براساس طرح پردیسان 80 مرکز اقامتی در دل بافت برای پذیرایی از گردشگران در نظر گرفته‌شده‌ همچنین فعالیت‌هایی برای مرمت مسجد جامع شهر، قلعه زردک و بناهایی دیگر انجام شده‌است.»
 
قلعه خورانق بامساحتی 1/1 هکتار، یکی از عظیم‌ترین، کامل‌ترین و زیباترین قلعه‌های مسکونی روستایی استان یزد است.
 
 بناهای این قلعه عموما خشتی و گلی و سقف‌ها از مواد عایقی چون تیرهای چوبی، حصیرهای الیافی و پوشال ساخته شده است.
 
برای تسطیح و اندود کف‌ اتاق‌ها از مخلوط خاک و آهک و برای روکاری سطوح بیرونی ساختمان‌ها از ملات کاهگل و برای تزیین دیوار اتاق‌ها، تالارها و ایوان‌ها از گچ استفاده شده‌ است.
 
 
زهراکشوری
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۵۳۱۲۳
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 8 + 2
ارسال نظر
53123
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 8 + 2
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار