لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۵۴۶۵۱ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۹۰/۵/۲ | نسخه چاپی

کاخ موزه‌های نیاوران و سعدآباد همچنان در دست یک رئیس

دانلود فایل مرتبط با خبر:
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی - اگر چه در متن حکم رییس سازمان آمده است " نظر به تعهد و سوابق مفید جنابعالی، به موجب این ابلاغ به‌عنوان سرپرست کاخ ـ موزه‌های سعدآباد و نیاوران منصوب می‌شوید." با این حال و بر اساس اطلاعات به دست آمده مدیر جدید این دو مجموعه فرهنگی تاریخی از نیروهای سازمان میراث فرهنگی کشور نیست و نه تنها اعضای روابط عمومی سازمان شناختی از وی ندارند، جستجو در موتورهای جستجوگر اینترنی نیز اطلاعاتی در این رابطه به دست نمی‌دهد.
 
از سوی دیگر دو مجموعه سعد آباد و نیاوران که یکی بالاتر از میدان تجریش واقع شده است و دیگری در میدان نیاوران تهران هر کدام وسعت و زیرمجموعه های بسیاری دارند که بی تردید با انتصاب یک نفر برای مدیریت این دو مجموعه موجب آن می شود که مدیر به خوبی از عهده مدیریت هر دو بر نیاید، به ویژه انکه مدیر منصوب شده نیز از نیروهای خارج از مجموعه سازمان میراث فرهنگی باشد و با نحوه مدیریت بر مجموعه های تاریخی و فرهنگی با اهمیتی چون سعدآباد و نیاوران آشنا نباشد.
 
البته انتخاب یک مدیر برای این دو مجموعه تنها به دوره ریاست احمدزاده کرمانی مربوط نیست چرا که پیش از ان نیز حمید بقایی رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی حسن محسنی را در حالی که مدیرکل روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی سازمان بوده به عنوان سرپرستی مجموعه‌های تاریخی ـ فرهنگی سعدآباد و نیاوران معرفی کرده بود.
 
پیش از این اما دو مجموعه های تاریخی فرهنگی سعد آباد و نیاوران هر کدام مدیران جداگانه ای داشته اند، با رویه ای که حمید بقایی در سازمان جا انداخت گویا قرار است احمدزاده کرمانی نیز بر همان سبک و سیاق عمل کند.
 
مجموعه نیاوران در میدان نیاوران تهران واقع است ، و از کاخ های صاحبقرانیه بازمانده از زمان ناصرالدین شاه، کاخ نیاوران مربوط به زمان پهلوی، کوشک احمد شاهی تشکیل شده است، لازم به ذکر است که تنها کاخ نیاوران این مجموعه 9 هزار متر مربع مساحت دارد.
 
در کاخ و موزه صابقرانیه نیز آثار تاریخی بسیاری نگهداری می شود از آن جمله می توان به آثار بجامانده از تمدن‌های باستانی پیش کلمبیایی، مفرغ‌های لرستان، سفالینه‌های املش، هنرهای سرخپوستان آمریکای شمالی مربوط به هزاره‌های اول و دوم پیش از میلاد و آثاری از هنرمندان معاصر ایرانی همچون سهراب سپهری، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام، جعفر روحبخش، پرویز کلانتری، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، ژازه طباطبایی، مش اسماعیل، پرویز تناولی و هنرمندان غیر ایرانی چون ژرژ براک، پل گوگن، پل کله، پابلو پیکاسو، کامیل پیسارو، پیر آگوست رنوار، دیگو جاکومتی، فرنان لژه و مارک شاگال در این موزه اشاره کرد.
 
مجموعه سعدآباد نیز در شمال تهران است و مساحتی حدود 300 هکتار دارد. این مجموعه دارای حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، چشمه سارها، قنات ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان‌های پوشیده از درخت و گل است.
 
مجموعه سعدآباد، چهار دوران تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب، را شامل می‌شود. این مجموعه نیز دارای 18 کاخ است که هم اکنون بسیاری از انها به موزه تبدیل شده اند.   هم اکنون از موزه‌های موجود در کاخ سعدآباد می توان به این موارد اشاره کرد: موزه نگارگری استاد فرشچیان‌، موزه جهان‌گردی برادران امیدوار، موزه مینیاتور بهزاد، موزه آبکار، موزه پژوهشی مردم شناسی‌، موزه هنرهای زیبا، موزه هنر ملل و موزه خط و کتاب میرعماد.
 
علاوه بر این کاخ های هیجده گانه مجموعه سعدآباد نیز به این شرح اند: کاخ احمدشاهی (در اختیار بسیج خواهران) ، کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی)، کاخ سفید (کاخ موزه ملت)، کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)، کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی ، کاخ شمس (موزه تاریخ معاصر)، کاخ اشرف (موزه ظروف )، کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36) ، کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری)، کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد)، ساختمان عبدالرضا ، کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (ساختمان یونسکو) ، کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی) ، کاخ فریده دیبا (موزه نگارستان) ، کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد)، کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در اختیار نهاد)، کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه( موزه صنایع دستی ) و کاخ لیلا (موزه نیم قرن کودکی).
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۵۴۶۵۱
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 11 + 13
ارسال نظر
54651
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 11 + 13
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار