لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۸۶۴۵۹ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۸۳/۲/۲۹ | نسخه چاپی

جسد بازیگر «پ مثل پلیکان» ۲۳ سال زیر خاک سالم مانده بود

دانلود فایل مرتبط با خبر:
دو سال پیش به دنبال خاکبرداری و بازسازی ارگ طبس، جسد نسبتا سالم «آسید علی میرزا»، یکی از قربانیان زلزله طبس، بعد از بیست و سه سال کشف و در یکی از راهروهای ارگ دفن شد.
به گزارش «میراث خبر»، آسید علی میرزا که فیلم مستند «پ مثل پلیکان» پرویز کیمیاوی و از مهم ترین فیلم های مستند تاریخ سینمای ایران بر مبنای زندگی او ساخته شده است، در زلزله سال 57 طبس، جان خود را از دست داد.
او که از خانواده خود و اهالی شهر طبس بریده بود، به تنهایی در گوشه ای از ارگ طبس زندگی می کرد و پس از زلزله شایع شد که مردم طبس جسد او را از زیر آوار بیرون آورده اند و در محوطه امامزاده این شهر دفن کرده اند، اما پس از 23 سال زمانی که کارشناسان میراث فرهنگی برای بازسازی و احیای ارگ طبس به آن جا رفتند جسد او را سالم پیدا کردند.
«حسین حیدری» ناظر پروژه ارگ طبس در این باره گفت: «زمانی که ارگ طبس زیر نظر میراث استان خراسان بود، برای خاکبرداری و یافتن پلان اصلی بنا اقدام کردیم. در مراحل پایان کار، در یکی از بخش های ارگ، جسد او را تقریبا سالم، پیدا کردیم. پوست بدن، صورت و لباس های او هیچ تغییری نکرده بود. اما به نظر می رسید جسد از داخل پوسیده باشد، با این حال جسد را به راحتی بلند کردیم و حرکت دادیم. صورت او سالم و از روی عکس و فیلم های موجود کاملا قابل شناسایی بود. و این تعجب همه را برانگیخت، چون طبس شهر گرم سیری است»
وی افزود: «آسید علی میرزا به دنبال اختلافاتی که با خانواده اش داشت، آنها را ترک کرده و به تنهایی در ارگ طبس زندگی می کرد. برخی از مردم طبس برای او احترام زیادی قایل بودند و آن طور که ما شنیده ایم او دعانویسی و انرژی درمانی هم می کرده است. همین امر باعث شد برای جلوگیری از رواج خرافات و ساختن بقعه و زیارتگاه، از انتشار این خبر خودداری کنیم. با این حال مردم طبس خواستند او را در ارگ طبس دفن کنیم. با موافقت مسئولان، جسد او در یکی از راهروهای ارگ دفن شد. در این مراسم تمام مردم جمع شده بودند، به طوری که تا به امروز در هیچ مراسم تشییعی در طبس، چنین جمعیتی ندیده بودم.»
پرویز کیمیاوی، کارگردان فیلم «پ مثل پلیکان» درباره آسید علی میرزا می گوید: «آدم خاصی بود و بعد از فوت پدرش رفتارهای بعضی از اقوام باعث شد از مردم دوری کند. حتی عده ای به او مجنون می گفتند. در صورتی که او، شخصی باهوش، باسواد و خوش ذوق بود و شعر می گفت و خط بسیار خوشی نیز داشت. اشعاری که در فیلم خوانده می شود، متعلق به مرحوم آسید علی میرزا است. او روی دیوارهای ارگ نیز با خط خود اشعار زیادی نوشته بود.»
ظاهرا از آسید علی میرزا نوشته های زیادی در زیر آوار ارگ طبس مدفون شده است
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۸۶۴۵۹
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 13 + 6
ارسال نظر
86459
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 13 + 6
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار