لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۸۶۶۱۸ زمان مخابره: ۰ : ۰ -- ۱۳۸۳/۲/۲۵ | نسخه چاپی

کمک های بین المللی نجات و استحکام بخشی ارگ بم ، یک ماه دیگر می رسد

دانلود فایل مرتبط با خبر:
یک ماه دیگر و با اعزام هیات تحقیقاتی ویژه ای از سوی یونسکو، اولین مرحله از عملیات بازسازی و استحکام بخشی ارگ بم آغاز خواهد شد.
در آستانه خروج نمایندگان عالی رتبه یونسکو ایران، اعضای این هیات و کارشناسان و مسئولین میراث فرهنگی ایران برای زمان بندی مراحل اجرایی طرح بازسازی ارگ بم و کلیات نحوه همکاری ایران و یونسکو در این خصوص به توافق رسیدند.
طی جلسات فشرده ای که پس از بازگشت هیات اعزامی یونسکو از شهر زلزله زده بم بین مدیران سازمان میراث فرهنگی ایران و اعضای این هیات برگزار شد، زمان آغاز فعالیت گروه های کاری مشترک ایران و یونسکو، یک ماه دیگر یعنی ماه مارس 2004 تعیین و پروژه بازسازی ارگ بم در سه مرحله تعریف شد.
به گزارش «میراث خبر»، در جلسه بعد از ظهر روز یکشنبه پنجم بهمن ماه 1382، «جورجیو کروچی»، کارشناس ارشد مرمت و مشاور ایتالیایی یونسکو، فعالیت آتی در ارگ بم را به سه مرحله تقسیم کرد و گفت: «مرحله نخست این طرح که مرحل آنی نام دارد به بررسی ضایعات وارد شده به ارگ می پردازد. در این مرحله باید بتوانیم بر اساس اطلاعات، اسناد و مدارک موجود وضعیت فعلی ارگ را تشخیص داده و آن را استحکام بخشی کنیم. با اطلاعات موجود در مدارکی که در این مرحله به دست می آوریم، می توانیم برای آینده ارگ و چگونگی حفاظت و بازسازی آن تصمیم گیری کنیم. در این مرحله همچنین باید اطلاعات مان را درباره مشخصات فنی مصالح تکمیل کنیم.»
جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات موجود از ارگ بم قبل از زلزله و مستند نگاری اولیه این بنای بزرگ خشتی پس از وقوع زلزله، مهم ترین وظیفه گروه ایرانی فعال تا آغاز عملیات نجات بخشی ارگ است.
مهندس اسکندر مختاری، معاون حفظ و احیای میراث استان تهران و مدیر مستند نگاری پروژه نجات بخشی ارگ بم درباره مدارک موجود از ارگ گفت: «بخشی از اسنادی که از ارگ وجود داشته است، در مرکز اسناد سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شود. فهرست این اسناد در سایت اینترنتی این مرکز قرار گرفته است و آماده بهره برداری است.»
بخشی از اسناد در دفتر ارگ بم بوده است که پس از زلزله زیر آوار قرار گرفته و در حال جمع آوری بخش هایی از آن هستیم. بخش دیگری از این اسناد در نهادها و سازمان های دولتی مانند سازمان نقشه برداری کشور موجود است. دسته دیگری از این مدارک در اختیار کارشناسان، دانشگاه ها و مردم است.
معاون حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی افزود: «در حال حاضر مدارک موجود در سازمان نقشه برداری جمع آوری شده است. مکاتباتی نیز با مراکز علمی و پژوهشی مانند دانشگاه ها انجام داده ایم تا اطلاعات موجود را در اختیار ستاد مستند سازی ارگ بم قرار دهند. برای استفاده از مستندات در اختیار مردم و بخش خصوصی نیز اعلام آمادگی کرده ایم و بخشی از آنها نیز در اختیار ما قرار گرفته است.»
دکتر مسعود آذرنوش رییس پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی نیز با تاکید بر لزوم تحقیقات باستان شناسی و انجام پژوهش های تاریخی در مرحله آنی، عضویت یک یا چند باستان شناس در هیات تحقیق اولیه را متذکر شد که این پیشنهاد نیز به تصویب حاضرین در جلسه رسید.
«فرانچسکو باندارین»، مدیر کل میراث جهانی یونسکو درباره نیازهای مالی و تجهیزاتی هیات ایرانی تا زمان آغاز فعالیت عملی یونسکو در منطقه گفت‌: «با توجه به مرحله بندی شدن فعالیت در زمینه بازسازی ارگ بم، باید امکانات مورد نیاز نیز طبقه بندی شود. در مرحله اول با توجه به فرصت کوتاه یک ماهه تا آغاز عملیات تحقیقاتی، باید نیازهایی را در نظر بگیرد که در ایران قابل تامین باشند. برای تامین نیاز مالی این فعالیت ها نیز مهم ترین قدم یعنی جمع آوری کمک های بین المللی برداشته شده است. در حال حاضر حدود 800 هزار دلار از ذخایر موجود در صندوق میراث جهانی و کمک هایی که از کشورهای مختلف مانند ژاپن به ما ارایه شده است، در اختیار داریم که به زودی به ایران منتقل خواهد شد.»
با توجه به نیازهای فوری گروه های کاری مستقر در ارگ بم، 25 هزار دلار از مبالغ جمع آوری شده از طریق کمیسیون ملی یونسکو در تهران در اختیار سازمان میراث فرهنگی ایران قرار خواهد گرفت.
ریزش مکرر دیواره های آسیب دیده ارگ و نیاز مجموعه به امکانات ویژه جهت بازدید اضطراری مردم، امکانات خاصی را می طلبد که در فهرست یک ماهه تا آغاز عملیات نجات بخشی از عهده هیات ایرانی خارج است. همچنین تجهیزات خاص کامپیوتری برای انجام فعالیت های فنی و تکنیکی و امکانات ویژه تصویر برداری و عکاسی جهت عملیات مستند سازی از جمله نیازهای تیم کارشناسی فعال در ارگ بم است.
گروه اعزامی یونسکو به جز مبلغ در نظر گرفته شده در کوتاه مدت، تصمیم گیری بیشتر پیرامون تامین تجهیزات مورد نیاز هیات فعال در ارگ بم را به آینده موکول کردند.
گروه اعزامی یونسکو فرانچسکو باندارین را در راس خود داشت و پروفسور هوبرت گیو، کارشناس ارشد معماری و رییس بخش تحقیقاتی موسسه کراتر فرانسه، پروفسور کونیو و اتانابه، استاد دانشگاه سالیتمای ژاپن و جورجیو کروچی وی را همراهی می کردند.
هماهنگ کننده برنامه های این گروه، نماینده فرهنگی یونسکو در ایران، خانم جونکو تانیگوچی بود. این هیات صبح امروز، دوشنبه ششم بهمن ماه 1382 نیز در معاونت بین الملل سازمان میراث فرهنگی جلسه دیگری با حضور برخی از کارشناسان و مدیران سازمان میراث فرهنگی برگزار کردند. در این جلسات آخرین راهکارهای عملی برای فعالیت اجرایی گروه اعزامی بین المللی مورد بررسی قرار می گیرد
انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۸۶۶۱۸
    

کلیدواژه ها

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 9 + 9
ارسال نظر
86618
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 9 + 9
ارسال خبر
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار