لطفا منتظر بمانید...
جستجو: جستجوی پیشرفته
صدای CHN
کد خبر : ۹۷۷۶۸ زمان مخابره: ۹ : ۱۶ -- ۱۳۹۱/۲/۱۷ | نسخه چاپی
موفقیت دانشمندان در بازیابی کهن ترین نمونه خون انسان

مردیخی به کمک پزشکی قانونی در تشخیص صحنه های جرم می‌شتابد

با استفاده از فناوری‌های نانو برای ردیابی و بازیابی نمونه خون در بدن مرد یخی، پژوهشگران ضمن بازیابی کهن‌ترین نمونه خون انسان، به یاری تحقیقات پزشکی قانونی در تشخیص صحنه‌های جرم می‌‌آیند.

دانلود فایل مرتبط با خبر:
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ پژوهشگران با استفاده از فناوری‌های نانو جهت بازیابی نمونه خون در بدن مرد یخی5000 ساله کهن ترین نمونه خون انسان را بازیابی کردند. دانشمندان نتایج این تحقیقات را دستاورد مهمی برای تحقیقات پزشکی قانونی می‌دانند.
 
به گزارش گاردین جسد مردیخی منجمد شده در کوه‌های آلپ درمرز ایتالیا که براثر زخم تیردر بدنش مرده و در سال1991 بدست آمده، هرچند محققان تاکنون اطلاعات دقیق علمی درباره او بدست آورده‌اند، اما بررسی های اخیر با استفاده از فناوری نانو دستاوردهای کاربردی‌تری بدنبال دارد.
 
بنا به این گزارش این جسد 5300 ساله که دانشمندان نقشه دقیقی از دی ان ای بدن او ترسیم کرده‌اند، از همان روزهای نخست کشف، مورد آزمایش‌های متعدد قرار گرفت. طبق این بررسی‌ها تمام بیماری‌های وی نیز تشخیص داده شد که شامل ابتلا به بیماری لایم - نوعی عفونت پوستی ناشی از گزش حشرات - و نیز نارسایی قلب بوده است.
 با استفاده از فناوری‌های نانو برای بازیابی  کهن‌ترین نمونه خون بازیابی شده مردیخی، دانشمندان امیدوارند نور تازه‌ای بر جنبه‌های پنهان مرگ و زندگی انسان کهن بتاباند. درعین حال احتمال می‌رود که این بررسی‌ها، مطالعات محققان پلیس را درباره استفاده از بقایای خون در صحنه‌های جرم وجنایت تغییر دهد.
همچنین آخرین وعده خوراک او که شامل گوشت گوزن،آهو و بزکوهی بوده و نیز علت مرگ او که ناشی از زخم یک تیر احتمالا توسط فردی از قبیله دشمن بوده، همگی روشن شده‌است.
 
این بار با استفاده از فناوری‌های نانو برای بازیابی خون این مرد که کهن‌ترین نمونه خون بازیابی شده انسان محسوب می‌شود، دانشمندان امیدوارند یافته‌های بیشتر نور تازه‌ای بر جنبه‌های پنهان مرگ و زندگی او و انسان کهن بتاباند. درعین حال احتمال می‌رود که این بررسی‌ها، مطالعات محققان پلیس را درباره استفاده از بقایای خون در صحنه‌های جرم وجنایت تغییر دهد.
 
"البرت زینک" ازموسسه مومیایی و مرد یخی در "بولزانو" ایتالیا جایی که بدن مرد یخی در دمای منهای 6 درجه سانتی گراد نگهداری می‌شود، می‌گوید:« حتی امروز نیزعدم اطمینان زیادی درمورد مدت زمان سالم ماندن خون انسان وجود دارد، چه رسد به این که مورد بررسی مربوط به سلول‌های خونی انسانی متعلق به دوره سنگ یا مس همانند جسد مرد یخی باشد.
 
 با این حال با استفاده ازیک اسپکتروسکوپ و میکروسکوپ اتمی، یک تیم محققان ایتالیایی و آلمانی موفق شدند آثاری از خون انسان مشابه با ترکیباتی که امروزه در تیری که درنزدیکی بدن مردی یخی بدست آمده و دستش را زخمی کرده‌بود، بدست آورند. »
 
وی افزود:«دانشمندان فعال در حوزه مطالعات پزشکی قانونی امرزه به سختی می‌توانند تعیین کنند که خون بدست آمده در صحنه های جرم مربوط به چند روز یا یک ماه پیش است اما مطالعات جاری درباره خاصیت کش‌سانی خون در خون مرد یخی 5000 ساله ما را امیدوار می کند که شاید قادر به درک سن و عمر نسبی خون انسان در مطالعات خود شویم.»
 
تحقیقات جاری در باره خون بازیافتی مرد یخی همچنین موفق به کشف "فیبرین"- نوعی پروتئین درگیر در فرآیند لخته شدن خون- شده‌اند.
 
 زینک می گوید:«این نوع پروتئین به هنگامی که بدن انسان زخمی می‌شود تولید شده و درفرایند بهبود و درمان با مواد دیگری جایگزین می‌شود. آنچه که شواهد جدید نشان می‌دهد آن است که مرد یخی تا 30 دقیقه پس از ورود پیکان کشنده که به مرگ او انجامید، زنده بوده‌است.»

میترا اسدنیا

انتهای خبر/ خبرگزاری میراث فرهنگی / کد خبر: ۹۷۷۶۸
    

نظرات ارائه شده

نظرات

ارسال نظر
ارسال به دوستان
نام
پست الکترونیک
آدرس وبسایت یا وبلاگ
نظرشمــا    
. نظراتی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود*
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 12 + 10
ارسال نظر
97768
نام شما
ايميل شما
ايميل گيرنده
توضيحات
: لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید
= 12 + 10
ارسال خبر

اخبار مرتبط

کهن‌ترین پوشاک جهان 3400 سال قدمت دارد

تحقیقات سالیابی کربن 14 بر روی یک پیراهن در سایت‌های باستانی مصر نشان داد این اثر کهن‌ترین لباس بشر است که تاکنون سالم مانده است.

کشف آثار تازه‌ای ازتتو برای درمان درد مفاصل در بدن مرد یخی

آثارتازه‌ای از تتو یا خالکوبی با هدف‌های درمانی به روش طب سوزنی برای درمان بیماری‌هایی چون رماتیسم و ورم مفاصل دربدن مرد یخی کشف شد.

کشف یک مورد 1500 ساله مبتلا به سندروم دان

فرضیه کشف کهن‌ترین بیمار مبتلا به سندروم داون متعلق به 1500 سال قبل در فرانسه اثبات شد.

آزمایش های توموگرافی، علت مرگ مرد یخی را فاش کرد

جدیدترین بررسی‎های آزمایشگاهی بر روی پروتئین‎های موجود در نمونه برداری از مغز' اوتسی' یا مرد یخی، صورت گرفته، اثبات کردکه مرد یخی براثر جراحت موجود بر روی سر درگذشته است.

معمای قربانی کردن انسان در آیین‌های باستانی روشن شد

کشف آثاری ازخون، تکه‌های عضلات، تاندون، پوست و موی انسان روی یک چاقوی سنگی مربوط به 2000 سال پیش در مکزیک، نحوه قربانی کردن انسان را در این منطقه توضیح می‌دهد.

آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار